Pomiary grubości ścianki 3D na tomografie komputerowym

W jakich aplikacjach stosuje się przestrzenny pomiar grubości ścianki?

ASA

Grubość ścianek pojemników jest ważnym parametrem w branży opakowań, np. butelek. Od tego parametru zależy, czy opakowanie będzie miało wymaganą wytrzymałość, czy może nie zostanie zużyta zbyt duża ilość materiału, co może spowodować niemałe koszty w przypadku produkcji masowej. Oprogramowanie WinWerth służące do obsługi zarówno multisensorycznych maszyn pomiarowych jak i tomografów komputeorwych posiada możliwość pomiaru grubości ścianki elementów przestrzennych (3D Wall Thickness) 

Tomografia rentgenowska wykorzystuje zdolność promieni rentgenowskich do penetracji obiektów. Metodami matematycznymi można wyliczyć model objętościowy na podstawie zdjęć radiograficznych w różnych pozycjach obrotowych, który w pełni opisuje geometrię i rozkład materiału elementu mierzonego. W przypadku materiałów łatwo penetrowalnych, takich jak tworzywa sztuczne, stosowanie tej metody pomiaru staje się coraz częściej warunkiem utrzymania konkurencyjności producentów. Jedną z odpowiedzi na to zapotrzebowanie był rozwój serii maszyn Werth TomoScope® XS w oparciu o zaawansowane i bezobsługowe źródła promieniowania rentgenowskiego.

3D-Wall-Thickness-Measuring-2

Po wykonanym skanie i stworzeniu modelu elementu mierzonego możliwe jest wykonanie dowolnych przekrojów oraz pomiar grubości ścianek w tych przekrojach. W celu szybkiej analizy grubości ścianek wyświetlane są w postaci kolorowej mapy odchyłek. W miejscach, gdzie ścianki przenikają się, oprogramowanie w sposób automatyczny eliminuje te obszary z analizy wskazując tylko fragmenty o regularnej geometrii, odpowiadającej grubości ścianki. 

 Za pomocą tylko jednego procesu obliczeniowego można określić grubość ścianki 3D całego elementu mierzonego. Podczas oceny konturów przekroju 2D (po lewej) przeciwne punkty są połączone odcinkami oznaczonymi kolorami, które odpowiadają określonemu położeniu wymiaru w odniesieniu do pola tolerancji. W raporcie pomiarowym znajdują się wartości liczbowe odpowiadające wartości średniej, maksymalnej oraz minimalnej dla całego elementu lub wskazanych przez użytkownika obszarów.